شهر مجازی کاشان

امامزاده ولی بن موسی کاظم راوند

بارگاه معنوی امامزاده ولی ابن موسی در نقطه ای از کاشان قراردارد که در ادوار گذشته زادگاه عالمان، فقیهان ومحدثان بزرگی همچون علامه قطب و علامه سید ابوالرّضا راوندی بوده که هر کدام به تنهایی شهره‌ آفاق گشته اند.

طبق سنگ نوشته یا کتیبه موجود در داخل حرم، قدمت ساختمان این امامزاده به دوران صفوی(970ه.ق) و پیش از آن بازمی گردد که در دوره های مختلف تاریخی از زمان صفویه تا عصر حاضر مرمت و بازسازی شده است.

سردرب صحن امامزاده ولیّ بن موسی کاظم، آینه کاری شده و قبل از ورود به صحن، محوطه‌ای با گنبد قراردارد که از دو سو راه به حسینیه‌ مجاور دارد.

صحنِ وسیع امامزاده در چهارطرف حرم قراردارد، ‌دور صحن غرفه‌های دو طبقه قرار دارد که عنوان زائر سرا داشته و بعضی غرفه‌ ها عنوان مقبره دارد.

در صحن مطهر، ‌قبور تعدادی از مؤمنین، سادات و شهداء نیز وجود دارد و در دو طرف آن نیز ، ‌سقاخانه‌ای وجود داشته تا با یاد وجود مقدس سید الشهداء(ع) تشنگان سیراب شوند.

فضای معنوی آستان مقدس با وجود گنبد و دوگلدسته عجین شده،  احساس خاصی به زائر حرم دست می‌دهد.

ضریح مطهر امام زاده والامقام در وسط هشت ستون که حاملِ گنبد بوده‌، قبر امامزاده را احاطه کرده و با نمای کاشی کاری زیبا و سنگ کاری جالب ونقش آیات کریمه‌ قرآن و بخشی از مناجات امیرالمؤمنین (ع)، فضای روح بخشی را در حرم ایجاد می‌کند.

در سمت راست ضریح، مکانی است که نماز جماعت و سایرمراسمات درآن برگزار می‌شود و درمیان اهالی منطقه، این مکان درگذشته معروف به چهل دختران بوده است.

اماکن گردشگری