شهر مجازی کاشان

بازار بزرگ کاشان

«بازار کاشان خیلی زیباست و با اتاق‌های خوب پوشیده شده، کاروانسراها هم بزرگ و راحت. خصوصاً یکی از آنها خیلی عالیست که نزدیک باغشاه دولتخانه واقع شده است ». این جمله را تاورنیه، توریست فرانسوی، درباره بازار کاشان در سفرنامه‌اش نوشته است. بازار کاشان از حوالی میدان کمال‌الملک تا میدان تاریخی سنگ (فیض) و از آنجا تا بازار مسگرها و بازارچه تازه مرمت شده سردار در میدان دروازه دولت ادامه دارد.

در گذشته تقریبا در هربخش از این بازار اصناف مشخصی مانند زرگران، کفش دوزها، بزازها، مسگرها و… در قالب راسته بازارهای مختلف مشغول به کار بودند. بازارچه پانخل، بازارگذرنو، راسته زرگرها، سرای خان که فرش فروش‌ها در آن مستقرند، بالابازار، بازارمیانچال،  بازار مسگرها، بازار رنگرزها، قیصریه و… بخش‌های مهمی از این  بازار بزرگ هستند.

معروف‌ترین قسمت بازار تیمچه امین‌الدوله است که معمولا هر گردشگری دقایقی را در آن می‌گذراند، نفسی تازه می‌کند و به سقف تماشایی‌اش خیره می‌شود.

این بازار در زمان‌های قدیم از نظر تجارت فرش و پارچه در کشور بسیار مهم بوده و حالا هم به واسطه تاریخی بودنش اهمیت دارد. تاریخ بازار کاشان به دوران صفویان برمی‌گردد. بخش‌هایی از این بازار در زلزله سال ۱۱۹۲ ویران می‌شود، اما در دوران فتحعلی‌شاه قاجار بخش‌های زیادی از آن مورد بازسازی قرار می‌گیرد.

اماکن گردشگری