شهر مجازی کاشان

برزک

 شهر و دياري است سرسبز با درخت‌هاي انبوه و گلستان‌هاي دلپذير و آب و هوايي كاملاً بي‏نظير در منطقه كاشان.
زيبايي‌هاي برزك را نمي‏توان با بيان ناتوان قلم به تصوير كشيد، بايد آمد و ديد و مسلماً با يك گلگشت چند ساعته چنان عاشق و شيفتة طبيعت زيباي آن خواهيد شد كه هرگز مناظر دلرباي آن را از ياد نخواهيد برد و خاطرات آن را همواره براي ديگران تعريف خواهيد كرد.
شهر برزك با جمعيتي بالغ بر 5000 نفر به وسعت 200 هكتار در جنوب غربي كاشان و در يك منطقه كوهستاني در دامنه‏هاي كركس و در فاصله 45 كيلومتري كاشان، 60 كيلومتري ميمه و 55 كيلومتري دليجان و در مسير جاده‏اي قرار دارد كه از يك‌طرف به آزاد راه اصفهان‌ـ‌ تهران و از سمت ديگر به‌اتوبان كاشان‌ـ قم ختم مي‏شود.
سابقه برزك به 5000 سال قبل بر مي‏گردد. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1600 تا 3588 متر (متوسط2025) مي‏باشد. ميزان بارندگي در نقاط پست آن حدود 200 ميليمتر در سال و در ارتفاعات به 400 ميليمتر مي‏رسد. بالاترين درجه حرارت در تابستان 20 درجه و در زمستان به 20 درجه زير صفر مي‏رسد.
شهر برزک دارای 54 اثر تاریخی و طبیعی است که تا کنون 10 مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه تاريخي قلعه مربوط به دوره سلجوقيان و قبل از آن مي‏باشد. غار كشف شده در اين تپه به همراه وسايلي نظير تنور گلي، ظروف سفالي و گلي، سركو و … حكايت از سكونت و زندگي بسيار دور در اين محل دارد.
هنگامي كه به بالاي تپه صعود مي‏نمايي و به چهار طرف نظاره مي‏كني سرسبزي و شادابي درختان، دشت و كوه‏هاي سر به فلك كشيده و خانه‏هاي كاهگلي چشمانتان را نوازش مي‏كند.

اين تفرجگاه داراي سكوهاي سنگي جهت اسكان و استراحت، صندلي و نيمكت‏هاي چوبي و مطابق با فضاهاي اطراف، آلاچيق، بناي كوشك در مرتفع ترين نقطه تپه، آبشار كه از مركز كوشك شروع و پس از گذشتن از بركه ‏ها و جزيره‏هاي آب به پايين تپه در محل استخر ذخيره آب ختم مي‏شود و. . . مي‏باشد.

قدمت غار  این تپه به دوران سلجوقيان باز مي گردد و هم اكنون شهرداري با همكاري ميراث فرهنگي و گردشگري به دنبال ثبت ملي اين اثر تاريخي مي باشند.
بنا به اظهار و نقل قول سينه به سينه بزرگان شهر اين غار كه در سكونت گاه اوليه برزك (تپه قلعه) مي‏باشد داراي 3 مسير اصلي بوده كه يكي از مسيرها به مسجد جامع شهر و مسير ديگري به حمام ميان ده و مسير سوم به طرف كوه اشك ادامه دارد و هم اكنون شهرداري به جهت انجام تحقيقات بيشتر مشغول آزادسازي معبرهاي مسدود شده اين غار در اثر ريزش‏هاي ساليان متوالي مي‏باشد.
از آثار برجاي مانده در اين غار مي‏توان به حفركانال هاي كوچك حفاري شده در دل سنگ جهت دفن يا نگهداري استخوانهاي گذشتگان خود، ظروف سفالي و گلي برجاي مانده و وجود سقف هاي زيباي اين غار اشاره كرد.

 

اماکن گردشگری