شهر مجازی کاشان

برزک

 شهر و دیاری است سرسبز با درخت‌های انبوه و گلستان‌های دلپذیر و آب و هوایی کاملاً بی‏نظیر در منطقه کاشان.
زیبایی‌های برزک را نمی‏توان با بیان ناتوان قلم به تصویر کشید، باید آمد و دید و مسلماً با یک گلگشت چند ساعته چنان عاشق و شیفته طبیعت زیبای آن خواهید شد که هرگز مناظر دلربای آن را از یاد نخواهید برد و خاطرات آن را همواره برای دیگران تعریف خواهید کرد.
شهر برزک با جمعیتی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر به وسعت ۲۰۰ هکتار در جنوب غربی کاشان و در یک منطقه کوهستانی در دامنه‏های کرکس و در فاصله ۴۵ کیلومتری کاشان، ۶۰ کیلومتری میمه و ۵۵ کیلومتری دلیجان و در مسیر جاده‏ای قرار دارد که از یک‌طرف به آزاد راه اصفهان‌ـ‌ تهران و از سمت دیگر به‌اتوبان کاشان‌ـ قم ختم می‏شود.
سابقه برزک به ۵۰۰۰ سال قبل بر می‏گردد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۰۰ تا ۳۵۸۸ متر (متوسط۲۰۲۵) می‏باشد. میزان بارندگی در نقاط پست آن حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال و در ارتفاعات به ۴۰۰ میلیمتر می‏رسد. بالاترین درجه حرارت در تابستان ۲۰ درجه و در زمستان به ۲۰ درجه زیر صفر می‏رسد.
شهر برزک دارای ۵۴ اثر تاریخی و طبیعی است که تا کنون ۱۰ مورد آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه تاریخی قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و قبل از آن می‏باشد. غار کشف شده در این تپه به همراه وسایلی نظیر تنور گلی، ظروف سفالی و گلی، سرکو و … حکایت از سکونت و زندگی بسیار دور در این محل دارد.
هنگامی که به بالای تپه صعود می‏نمایی و به چهار طرف نظاره می‏کنی سرسبزی و شادابی درختان، دشت و کوه‏های سر به فلک کشیده و خانه‏های کاهگلی چشمانتان را نوازش می‏کند.

این تفرجگاه دارای سکوهای سنگی جهت اسکان و استراحت، صندلی و نیمکت‏های چوبی و مطابق با فضاهای اطراف، آلاچیق، بنای کوشک در مرتفع ترین نقطه تپه، آبشار که از مرکز کوشک شروع و پس از گذشتن از برکه ‏ها و جزیره‏های آب به پایین تپه در محل استخر ذخیره آب ختم می‏شود و. . . می‏باشد.

قدمت غار  این تپه به دوران سلجوقیان باز می گردد و هم اکنون شهرداری با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال ثبت ملی این اثر تاریخی می باشند.
بنا به اظهار و نقل قول سینه به سینه بزرگان شهر این غار که در سکونت گاه اولیه برزک (تپه قلعه) می‏باشد دارای ۳ مسیر اصلی بوده که یکی از مسیرها به مسجد جامع شهر و مسیر دیگری به حمام میان ده و مسیر سوم به طرف کوه اشک ادامه دارد و هم اکنون شهرداری به جهت انجام تحقیقات بیشتر مشغول آزادسازی معبرهای مسدود شده این غار در اثر ریزش‏های سالیان متوالی می‏باشد.
از آثار برجای مانده در این غار می‏توان به حفرکانال های کوچک حفاری شده در دل سنگ جهت دفن یا نگهداری استخوانهای گذشتگان خود، ظروف سفالی و گلی برجای مانده و وجود سقف های زیبای این غار اشاره کرد.