شهر مجازی کاشان

قمصر

شهر خوش آب و هوای قمصر به عنوان پایتخت گل و گلاب ایران، با ارتفاع ۱۸۵۰ متری از سطح دریا، در حدود 20کیلومتری جنوب شهر کاشان و در موقعیت میان کوهی قرار دارد. این شهر با کوه هایی از رشته کوه کرکس (شامل کوه سُم از شمال، کوه لرفات از مشرق و کوه اسبی از جنوب و مغرب) احاطه شده است. رود قمصر در میان شهر جریان دارد..

 بیشترین دمای قمصر به ۲۵ درجه سانتیگراد در تابستان و بیشترین برودت آن به( ۱۸- )درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد و میانگین بارش سالانۀ آن ۱۷۰ میلیمتر است. 
به علت سطح ارتفاع، درجۀ حرارت (۱۵-۲۱ درجۀ سانتیگراد) و خاک مناسب (لوم: مخلوطی از شن و رس)، پرورش گل محمدی با مرغوبیت بسیار، در این ناحیه امکان پذیر شده است.

‌ از این‌رو، صنعت گلابگیری، به روش سنتی و مدرن، بخش عمده‌ای از اشتغال را در  قمصر  به خود اختصاص داده است. 

 گلاب قمصر شهرت جهانی دارد و هر سال خانۀ کعبه با گلاب قمصر شسته می‌شود. 

 علاوه بر انواع گلاب، این بخش محصولات دیگری هم دارد: عصاره یا عطر گل محمدی، ‌ که به کشورهای اروپایی صادر می‌شود؛ جوزقند (هلوی پوست کندۀ پرشده با پودر بادام و هل و شکر)؛ صابون و قالی.

مسجد امام حسن (ع) با چناری کهن سال در محله میانده قمصر، که محرابی با گچبری های‌ زیبا دارد و قدمت آن را به دورۀ ایلخانی و یا سلجوقی می‌رسانند، ظاهراً قدیم‌ترین اثر تاریخی شهر است.

 بقعۀ امامزاده پیر داوودبن حسن بن علی بن ابی طالب (ع) ، در محلۀ بالای قمصر، مشرف بر باغ های شهر و متعلق به دورۀ صفوی است که در دهه‌های اخیر زائرسراهای متعددی بر گرد صحن بیرونی آن احداث شده است. 

 بقعۀ امامزاده سلیمان بن داوود، در محله پایین قمصر، مدفن چند تن از بزرگان است. 

 قبرستان خاندان فیض و مزار ملاشاه فضل‌الله، در محلۀ بالای قمصر قرار دارد.

 بقایای خانۀ ملامحسن فیض کاشانی و آب انبار فیض متعلق به دورۀ صفوی است که به دستور فیض کاشانی احداث شده است.

حمام قدیمی کوچه خورد نیز شبیه به حمام خان در بازار کاشان، متعلق به دورۀ‌ زندیه است و چنار کهن سالی در کنار آن قرار دارد.

اماکن گردشگری